Ostrawa

Duże przemysłowe miasto na granicy Śląska i Moraw. Dynamiczny rozwój nastąpił pod koniec XVIII wieku kiedy w okolicy odkryto złoża węgla kamiennego. W XIX wielu powstawały kolejne dzielnice i zakłady przemysłowe. W mieście zachowały się głównie zabytki z tego okresu, a wyjątek stanowi barokowy ratusz na dawnym rynku oraz zrekonstruowany zamek z XIII wieku w dawnej śląskiej Ostrawie.


Dawna huta w Vitkovicach w 2002 roku uzyskała status Narodowego Zabytku Kultury, a w 2008 roku została wpisana na listę Europejskiego Dziedzictwa Kultury. Powstała 1828 roku, a pierwszy wielki piec uruchomiono w 1836 roku. W 1843 roku tuż obok powstała kopalnia węgla Hlubina uzupełniając ten wyjątkowy kompleks przemysłowy. Dzisiaj jest to jeden z najcenniejszych europejskich zabytków industrialnych udostępnionych do zwiedzania. W dawnym zbiorniku na gaz urządzono salę koncertową, w poprzemysłowych halach działa centrum nauki, wytyczono trasę turystyczną, którą wieńczy wjazd na wielki piec i poznawanie technologii wytopu stali.

Wydobycie na terenie dzisiejszej kopalni rozpoczęło się około 1830 roku i początkowo zakład nosił imię "Ferdynand" . Zmieniony został na "Anselm", na część właściciela pochodzącego z rodu Rothschildów, którzy przejęli kopalnię w 1843 roku i stopniowo ją rozbudowywali. Została zamknięta ostatecznie w 1991 roku, a zaledwie 2 lata później otwarto na jej terenie muzeum górnictwa. Do zwiedzania udostępniono część naziemną kompleksu wraz z łaźnią łańcuszkową i wystawą ratownictwa górniczego oraz niewielką trasę podziemną pokazującą sposób eksploatacji węgla na terenie Ostrawy.

Drążenie szybu rozpoczęto w 1843 roku, a w 1850 roku nazwano go imieniem "Michael". Właścicielem kopalni początkowo była monarchia austro-węgierska, która w 1856 roku sprzedała ją spółce Północna Kolej Ferdynanda, co pozwoliło na kolejne inwestycje. Największa z nich miała miejsce w latach 1913-1915, kiedy powstał szereg nowych zabudowań na powierzchni. Do 1993 roku nie dokonywano żadnych większych przebudów i modernizacji. W 1995 roku kompleks został uznany za narodowy zabytek kultury. W 2000 roku część naziemna kopalni "Michał" w Ostrawie została udostępniona turystom.

Zamek wzmiankowany już w XIII wieku. W latach 1534-1548 przebudowany w stylu renesansowym. Wielokrotnie niszczony i odbudowywany przetrwał do XIX wieku, kiedy rozpoczęła się jego destrukcja w wyniku szkód górniczych. Jeszcze w latach sześćdziesiątych XX wieku dokonywano licznych wyburzeń, a prace rekonstrukcyjne rozpoczęto w 2001 roku. Dzisiaj udostępniony do zwiedzania z wystawami dla dzieci lub turystów z niezbyt wyrobionym poczuciem estetyki.

Wzniesiony w 1926 roku z inicjatywy kolekcjonera Františka Jurečka modernistyczny budynek mieści kolekcję dzieł sztuki fundatora oraz wystawy okolicznościowe. W galerii malarstwa znajdują się min. obrazy Gustava Klimta oraz Oskara Kokoschki.

Ogromna socrealistyczna dzielnica Ostrawy powstała w latach 50-tych XX wieku i jest największym tego typu założeniem w Czechach.
Obsługiwane przez usługę Blogger.