Wycieczki

dolina pałaców i ogrodów w kotlinie jeleniogórskiej

Dolina Pałaców i Ogrodów w Kotlinie Jeleniogórskiej to jedno z największych skupisk założeń rezydencjonalnych w Europie. Połączone z sobą parkami rezydencje pruskich arystokratów stopniowo odzyskują swój dawny blask i stają się jedną z największych atrakcji turystycznych na Dolnym Śląsku. Ze względu na ilość obiektów wskazane jest rozłożenie trasy na kilka etapów, tym bardziej, że pałace i zamki można odwiedzać podczas wycieczek pieszych i rowerowych.


kraina trzech zamków

Dawniej region w okolicy Bolkowa nazywany był krainą trzech zamków, a na starych pocztówkach uwieczniano Bolków, Świny i Płoninę. Na trasie znajdziemy jeszcze zamek w Lipie, który jest położony w pobliżu, a także ciekawe wiejskie kościoły, dwory i pałace.

na północny zachód z wrocławia

Wycieczkę rozpoczynamy przy pięknym zamku w dzielnicy Leśnica aby następnie udać się do zamku na wodzie w Wojnowicach, po drodze odwiedzając neogotycki pałac w Mrozowie. Kolejną atrakcją na trasie jest pałac w Prężycach. Przedostajemy się nowym mostem do Brzegu Dolnego, a stamtąd w drodze powrotnej możemy jeszcze zobaczyć ruiny zamku w Urazie.

na południowy zachód z wrocławia

Południowo-zachodnie obrzeża Wrocławia to ogromne skupisko zabytkowych pałaców, parków i kościołów. Począwszy od ruin zamku w Smolcu, po wyremontowany zamek w Leśnicy mamy pełen przekrój architektury rezydencjonalnej na Śląsku. Wiele zabytków w ostatnich latach zostało wyremontowanych, a otaczające je parki są atrakcyjnym miejscem do spędzania wolnego czasu.

okolice bogatyni

Bogatynia i okolice są przez turystów omijane ze względu na przemysł, który dokonał spustoszenia w tutejszym krajobrazie. Okazuje się jednak, że ogromna dziura w ziemi, jaka powstała w wyniku eksploatacji węgla brunatnego jest sama w sobie ciekawostką godną uwagi. W Bogatyni zobaczymy piękne domy przysłupowe, ale i leżące w granicach miasta ruiny zamku oraz kościoła ewangelickiego w Zatoniu. Dodatkową atrakcją jest wycieczka do Żytawy czyli niemieckiego Zittau. Pełnego zabytków miasteczka leżącego po drugiej stronie granicy.

okolice bolesławca

Zabytkowe stare miasto w Bolesławcu to nie wszystko. Zaledwie kilkanaście kilometrów od miasta możemy zobaczyć wspaniałe zamki i pałace położone na stosunkowo niewielkim obszarze. Od zadbanego i wspaniale wyremontowanego zamku w Kliczkowie, po zdewastowany zamek w Gościszowie. Różnorodność architektoniczna tych obiektów sprawia, że są one jednymi z najciekawszych na terenie Śląska.

okolice gryfowa śląskiego (1)

Malowniczo położony Gryfów Śląski zachował wiele cennych zabytków. W pobliżu miasteczka możemy zobaczyć ruiny zamku Gryf wraz z położonym poniżej pałacem, a także, nieco dalej, ruiny zamku w Świeciu.. Kolejną atrakcją są urokliwe miasteczka takie jak Leśna, Mirsk, czy Złotniki Lubańskie. Największą atrakcją na trasie jest oczywiście zamek Czocha, ale docierając do niego nieco okrężną drogą poznamy mniej znane i nieco zapomniane atrakcje okolicy.

okolice lubina i polkowic (1)

Wycieczka szlakiem starych dworów, pałaców, zamków. W większości zdewastowane i zrujnowane, wciąż pozostają cennym świadkiem historii i mimo zniszczenia zachwycają bogatym detalem oraz pięknym położeniem. Na zachód od Lubina sptkamy jedne z najcenniejszych obiektów rezydencjonalnych na terenie Śląska.

okolice lubina i polkowic (2)

Wschodnie rejony Lubina i Polkowic to ogromne skupisko cennych pałaców. W większości zrujnowane budowle wciąż zachwycają detalem, malowniczym położeniem i swoją historią. Od skromnego pałacu w Żelaznym Moście, poprzez ogromny pałac w Krzydłowicach, po skromny, lecz bogato zdobiony pałacyk w Siedlcach.

okolice środy śląskiej

Trasa z Środy Śląskiej do Lubiąża prowadzi nas drogami powiatu, na których poznamy bogate niegdyś rezydencje, jak i skromne dwory. Od zniszczonego kompletnie pałacu w Chwalimierzu po odbudowany pałac w Kwietnie. Piękne parki, wspaniałe krajobrazy, a na koniec zwiedzanie jednego z największych budynków sakralnych na świecie pozwoli poznać lepiej historię i teraźniejszość okolic Środy Śląskiej.

okolice strzegomia (1)

Okolice Strzegomia to nie tylko kamieniołomy i malownicze kościółki, ale i inne budowle historyczne świadczące o dawnym bogactwie tej ziemi. Sięgają swoją historią średniowiecza, poprzez nowożytne rezydencje, po zabytek techniki jakim jest dawna parowozownia w Jaworzynie Śląskiej. Wycieczka po tej krainie to pełna różnorodnych atrakcji podróż w czasie.

okolice strzegomia (2)

Wycieczka na zachód od Strzegomia to różnorodność obiektów na trasie. Zaczynamy od obozu Gross Rosen w Rogoźnicy, poprzez ruiny dworu w Kostrzy oraz zachowany okazały pałac w Roztoce, po Dobromierz. Poza tym zobaczymy niewielkie ruiny zamku w Kłaczynie oraz znisczczony pałac w Bronowie.

okolice świeradowa-zdroju

Podczas pobytu w Świeradowie-Zdroju nie sposób nie odwiedzić okolicznych miejscowości. Nie jest to trasa, którą da się przejechać w jeden dzień, a wybrane zabytki i atrakcje turystyczne, które spotkamy w tej okolicy. Piękne miasteczka takie jak Leśna, Lubomierz, Gryfów Śląski. Wspaniałe pałace w Pobiednej i Biedrzychowicach oraz ruiny zamków w Świeciu i Proszówce. Największą atrakcją okolicy jest zamek Czocha, ale przy okazji trzeba zobaczyć położone poniżej zapory na jeziorze Leśniańskim i Złotnickim.

okolice ząbkowic śląskich (1)

Na trasie znajdują się dwa malownicze miasteczka pełne zabytków, ale też rezydencje w ich okolicach. W dużej mierze opuszczone i zdewastowane, jednak godne uwagi ze względu na swoją historię i malownicze położenie. Zabytkiem wysokiej klasy jest dawny klasztor cystersów w Henrykowie.

okolice ząbkowic śląskich (2)

Największą atrakcją na trasie jest srebrnogórska twierdza, ale to nie oznacza, że w okolicy nie brakuje innych ciekawych miejsc. Wyjątkowo liczne pałace i zamki w okrężnej drodze do Srebrnej Góry warte są aby poświęcić im chociaż chwilę. Od skromnego dworu w Kozińcu, poprzez impunujący rozmachem pałac w Kluczowej, po wyjątkowy zamek w Owieśnie.

okolice żar

Okolice Żar to nie tylko wspaniałe krajobrazy, piękne kompleksy leśne, ale i cenne zabytki. Trasa prowadzi śladem dawnych rezydencji, które w większości pozostają w ruinie. Po drodze odwiedzimy niewielkie Lubsko i jego atrakcje. Najważniejszym punktem na trasie jest wpisany na listę UNESCO Park Mużakowski położony po obu stronach granicy. W drodze powrotnej warto pojechać przez Przewóz i Straszów aby zobaczyć ruiny zamku i malowniczo położonego kościoła.

okolice zgorzelca

Tuż przy granicy z Niemcami znajdziemy sporo ciekawych rezydencji pałacowych w różnym stanie zachowania oraz małe łużyckie miasteczko Sulików. Okolica jest godna uwagi także ze względu na wspaniałe krajobrazy gór Izerskich oraz doliny Nysy Łużyckiej. Poza tym ogromną atrakcją jest wspaniałe stare miasto w Goerlitz z ponad 3500 zabytków.

okolice ziębic

Wycieczka w cieniu góry Gromnik, na której znajdują się ruiny dawnego zamku. Nie jest to jedyna warownia na trasie bo poznamy jeszcze zamki w Witostowicach i Przewornie. Poza tym pałace i dwory położone w malowniczej okolicy, a najcenniejszym obiektem na trasie jest dawny klasztor cystersów w Henrykowie.

pałace w dolinie bystrzycy

Od Świdnicy po Wrocław rozciąga się dolina rzeki Bystrzycy, wzdłuż której możne rody ulokowały swoje rezydencje. Jest to jedno z największych skupisk pałaców i zamków w kraju. Większa część z dawnych rezydencji znajduje się w ruinie, ale znajdą się wśród nich również te pięknie odbudowane, będące wizytówkami Dolnego Śląska.

pętla z kamieńca do złotego stoku

Okrężna droga z Kamieńca Ząbkowickiego do Złotego Stoku, przez Paczków pozwoli poznać różnorodne zabytki na trasie. Od imponującego zamku w Kamieńcu po zaledwie relikty zamku w Chałupkach. Od dawnego klasztoru cysterskiego po skromny kościół w Byczeniu. Od niewielkiej miejscowości jaką jest Kamieniec Ząbkowicki po zachowane niemal w całości urokliwe miasteczka jakim jest Paczków i Złoty Stok. W tym pierwszym zachował w całości obwód murów obronnych i nazywany jest "Polskim Carcassone", a w obrębie murów można spotkać wiele innych cennych zabytków. Złoty Stok to nie tylko kopalnia złota, która jest jego największą atrakcją, ale też zachowane do dzisiaj stare górnicze miasteczko pełne malowniczych zaułków.

śladem cystersów

Wycieczka śladem cystersów w Sudetach obejmuje obiekty udostępnione dla turystów, służące celom sakralnym do dzisiaj, jak i dawne posiadłości klasztorne znajdujące się w ruinie lub zagospodarowane na inne cele.

szlak zamków piastowskich

Szlak oznaczony kolorem zielonym przebiega przez 15 zamków piastowskich na terenie województwa dolnośląskiego. Na trasie liczącej 146 kilometrów spotkamy zarówno obiekty zagospodarowane, prowadzące działalność muzealną, trwałe ruiny, jak i obiekty opuszczone i zdewastowane. Jest to jeden z ważniejszych szlaków w Sudetach.

szprotawa-żagań-żary

Zwiedzanie tych trzech miast położonych w województwie lubuskim jest nie tylko przyjemnością, ale i koniecznością ze względu na cenne zabytki jakie się w nich znajdują. Wspaniałe pałace, ruiny zamku, niezwykle cenne zabytki sakralne z zespołem poaugustiańskim w Żaganiu na czele oraz inne atrakcje i tematyczne szlaki turystyczne sprawiają że nie sposób pominąć tych miast podczas poznawania Dolnego Śląska.

wokół góry ślęży

Ślęża to cel wycieczek tysięcy turystów. Niewielu zwiedza okolice góry, gdzie można zobaczyć dwory renesansowe, piękne pałace, wspaniałe zabytki sakralne. Większa część z nich znajduje się dzisiaj w ruinie, ale warto je odwiedzić i poznać bogatą historię okolicy z górą Ślężą w tle.

wokół jawora

Okolice zabytkowego Jawora to ogromne skupisko rezydencji pałacowo-parkowych, które w dużej mierze pozostają dzisiaj w ruinie lub są zaniedbane. Warto odwiedzić większość z nich ze względu na bogatą histrorię tego regionu, jak i różnorodność zachowanych obiektów. Od kompletnie zniszczonego pałacu w Piotrowicach po wyremontowany pałac w Warmątowicach Sienkiewiczowskich, odbędziemy podróż przez wszystkie epoki historyczne i style architektoniczne.

wokół jezior na kwisie

Malowniczo położony Gryfów Śląski zachował wiele cennych zabytków. W pobliżu miasteczka możemy zobaczyć ruiny zamku Gryf wraz z położonym poniżej pałacem, a także, nieco dalej, ruiny zamku w Świeciu.. Kolejną atrakcją są urokliwe miasteczka takie jak Leśna, Mirsk, czy Złotniki Lubańskie. Największą atrakcją na trasie jest oczywiście zamek Czocha, ale docierając do niego nieco okrężną drogą poznamy mniej znane i nieco zapomniane atrakcje okolicy.

wokół lwówka śląskiego

Robiąc pętlę wokół Lwówka Śląskiego zobaczyny na trasie ruiny zamków i pałaców, bogate dawniej rezydencje, malownicze miasteczka i wsie, zabytkowe kościoły. Wszystko to w pięknym górskim krajobrazie. Daleko od głównych szlaków turystycznych.

wokół uzdrowisk

Uzdrowisk w Dusznikach-Zdroju i Kudowie-Zdroju polecać nikomu nie trzeba. Koniecznie trzeba poznać, także ich malownicze okolice, gdzie obok znanych atrakcji, takich jak Szczeliniec Wielki, czy Błędne Skały napotkamy wiele interesujących zabytków. Trasa prowadzi z Kudowy, "drogą stu zakrętów" do Radkowa i dalej przez Wambierzyce do Dusznik-Zdroju, aż do położonego na granicy Kudowy pałacu w Jeleniowie.

z lubania do zamku czocha

Zamek Czocha jest jedną z ikon Dolnego Śląska, obleganą przez turystów, ale niewielu zwiedza jego okolice. Rozpoczynając wycieczkę w Lubaniu odwiedzimy po drodze między innymi: barokowy pałac w Biedrzychowicach, romantyczny zamek Rajsko, ruiny średniowiecznego zamku w Świeciu. Poza tym na trasie kilka innych ciekawych miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć. Wszystko w pięknej, górzystej okolicy, którą urozmaicają sztuczne zbiorniki wodne na Kwisie.

z niemczy do strzelina (1)

Niemal w niezmienionym kształcie zachowana Niemcza i zniszczony podczas ostatniej wojny Strzelin zachowały wiele cennych zabytków. W drodze z jednego do drugiego miasta zobaczymy dwory, pałace, a także znane w całym kraju aboretum w Wojsławicach oraz niezykle cenny zbiór epitafiów w żelowickim kościele.

z niemczy do strzelina (2)

Niemal w niezmienionym kształcie zachowana Niemcza i zniszczony podczas ostatniej wojny Strzelin zachowały wiele cennych zabytków. Ten wariant trasy prowadzi przez uzdrowisko w Przerzeczynie Zdroju, zaniedbany zamek w Ciepłowodach i dwór w Nieszkowicach, a także kilka innych cennych obiektów.

Obsługiwane przez usługę Blogger.