Jelenia Góra

Ratusz wzniesiony w latach 1744-49 w miejscu wcześniejszego . Obok kamienna studnia neptuna z 1727 roku. Na starym mieście zachowało się wiele cennych kamienic z XVII i XVIII wieku, przebudowywane w XIX wieku. Niestety wiele cennych budynków zostało rozebranych po 1945 roku, w tym cała pierzeja rynku zastąpiona stylizowanym na starą zabudowę blokiem mieszkalnym.


Kościół parafialny p.w. św. Erazma i Pankracego stanął w miejscu wcześniejszego w XV wieku i był rozbudowywany w latach 1550-52, 1662 i 1813. We wnętrzu zachowało się cenne wyposażenie.


Kościół parafialny p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, pierwotnie ewangelicki, tak zwany kościół Łaski Bożej. Został wzniesiony w latach 1709-18 na wzór kościoła św. Katarzyny w Sztokholmie. Jest największym spośród sześciu tego typu kościołów postawionych na Śląsku po pokoju altransztadzkim. Zachowało się pierwotne wyposażenie wnętrza.


Kościół pomocniczy p.w. św. Anny i powstał w 1514 roku po adaptacji bastei bramnej. Przebudowany w latach 1709-1715. Obok wieża Bramy Wojanowskiej z XIV wieku. Z dawnych obwarowań miejskich zachowała się także wieża Bramy zamkowej.


W latach 1855-60 powstał na zboczu wzgórza park, a w 1870 kupiec Kramsta wzniósł w nim pałacyk, który przeszedł na własność żydowskiego przemysłowca Oskara Caro. Podczas II wojny światowej była w nim szkoła hitlerjugend, a po 1945 roku składnica muzealna, a następnie kasyno oficerskie. Zachowały się elementy wystroju wnętrz.Obecnie w rękach prywatnych, mieści hotel i restaurację.


Obsługiwane przez usługę Blogger.