Kamienna Góra

Pierwotny ratusz wzniesiony w 1564 roku znajdował się w rynku. Był wielokrotnie przebudowywany i powiększany (między innymi w latach 1692-1694). Został ostatecznie rozebrany w 1873 roku. Obecny zbudowano w nowym miejscu w latach 1904-1905. W mieście cenne kamienice renesansowe, barokowe, przebudowywane w większości w XIX wieku. Zachowały swój dawny wystrój, detale kamieniarskie, portale. Część z nich posiada średniowieczny rodowód. Niestety dzisiaj część z nich popada w ruinę, a duża ilość obwieszona jest z każdej strony reklamami i szyldami. Miasto mimo cennych zabytków nie sprawia dobrego wrażenia na turystach. Potęguje to chaotyczna współczesna zabudowa.


Ruiny zamku Grodztwo wzniesionego w 1508 roku, w miejscu wcześniejszego, którego fragmentem jest cylindryczna wieża. Powstała okazała renesansowa budowla z krużgankami na wewnętrznym dziedzińcu, murami zwieńczonymi pięknymi attykami. Przebudowano go w 1872 roku, dobudowano wtedy nową wieżę i nadano neorenesansowy wystrój całości budynku. Przy wejściu umieszczono kamienny stół sędziowski (obecnie zasypany w ruinach). Użytkowany po 1945 roku, spłonął w 1964 roku i zamienił się w smutną ruinę Można swobodnie zwiedzać, zachowały się jedynie ściany nośne z wystrojem kamieniarskim.


Kościół parafialny p.w. śś Piotra i Pawła wzmiankowany był już w 1294 roku. W XIV wieku zostało wzniesione prezbiterium dzisiejszej świątyni. W latach 1594-1595 powstały nawy główne. Był jeszcze przebudowywany w 1634 roku i w 1637 roku. W XIX wieku był restaurowany i częściowo przebudowany w stylu neogotyckim. Wewnątrz cenne wyposażenie.


Kościół parafialny p.w. MB Różańcowej (dawny ewangelicki kościół Łaski) powstał w latach 1709-1720 według projektu Karla Martina Frantza. Wewnątrz skromne wyposażenie. Oryginalny wystrój kościoła został w latach 50-tych przeniesiony do kościoła garnizonowego w Warszawie.


Kościół pomocniczy p.w. Bożego ciała wzniesiony w XVI wieku, przebudowywany w XVII wieku.

Zachowały się fragmenty murów obronnych wznoszonych w XIV-XV wieku. Zostały rozebrane w XIX wieku.


Dom loży masońskiej wzniesiony w latach 1800-1805 w postaci klasycystycznego dworku.

Zakłady tekstylne F.V. Grunfelda wzniesione w 1885 roku.



Obsługiwane przez usługę Blogger.