Krzepice

Niewielkie miasteczko nie leży w granicach dawnego Śląska. W miejscu granicznego grodu Kazimierz Wielki lokował w XIV wieku miasto. Od XVI wieku nastąpił stopniowy upadek, który przyspieszyły działania wojenne w XVII i XVIII wieku. Do dzisiaj zachowała się skromna zabudowa małomiasteczkowa z XIX i XX wieku.


Kościół parafialny p.w. św. Jakuba powstał przed 1357 z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Od 1466 we władaniu zakonu kanoników regularnych. Przebudowany po pożarze w 1628 roku i po zniszczeniach "potopu" szwedzkiego w 1656 roku. Ponownie spłonął w 1660 roku i był odbudowywany do 1689 roku. W latach 1954-1956 regotyzowany . We wnętrzu barokowe wyposażenie z XVIII wieku.


Obok budynek dawnego klasztoru wzniesiony w latach 1486-1521 i wielokrotnie przebudowywany.

Po zamku wzniesionym w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego, przebudowanym w XVI wieku na renesansowy, pozostały jedynie ziemne fortyfikacje bastionowe z XVII wieku.


Ruiny synagogi nad Liswartą. Wzniesiona pod koniec XVIII wieku i zniszczona po 1939 roku.


Cmentarz powstał na przełomie XVII i XVIII wieku. Najstarszy nagrobek pochodzi z 1740 roku, a w 1946 roku nastąpił ostatni pochówek. Później opuszczona nekropolia była stopniowo dewastowana. Cmentarz jest unikatem w skali Europy ze względu na żeliwne macewy których było tu kiedyś ponad czterysta sztuk. Poza Krzepicami takie nagrobki występują tylko w Warszawie, Radomsku i Międzyrzeczu.


Obsługiwane przez usługę Blogger.