Oleśnica

Kościół parafialny powstał w XIII wieku i był powiększany w XIV wieku. Kolejne przebudowy miały miejsce w XV, XVI i XVII wieku, a w latach 1906-1908 był odbudowywany po zawaleniu się sklepień. Wewnątrz cenne wyposażenie.


Kościół pomocniczy p.w. św. Trójcy wzniesiony w latach 1738-1744. W 1776 roku nadbudowano wieżę. Częściowo zniszczony w 1945 roku i odbudowany w 1961 roku. Wewnątrz barokowe wyposażenie.


Cerkiew prawosławna p.w. Zaśnięcia NMP i św. Jerzego wzniesiona jako kościół klasztorny Benedyktynów w latach 1380-1390. W XV wieku dobudowano do niej kościół św. Jerzego, a w 1505 roku scalono obie budowle. Powiększony w 1609 roku, a w 1799 roku na wieży umieszczono hełm. Zniszczony w 1945 roku i odbudowany z ponownym podziałem na dwie odrębne świątynie.


Kościół ewangelicki wzniesiony na przełomie XIV i XV wieku jako synagoga. Od 1535 roku służył jako magazyn, a w latach 1733-1734 był przebudowany na zbór ewangelicki. Uszkodzony w 1945 roku i odbudowany.

Zachowały się spore fragmenty murów obronnych na obwodzie całego starego miasta. Wzniesione w XIV wieku, były rozbudowywane do XVI wieku. Do dzisiaj przetrwała także Brama Wrocławska.


Pierwszy zamek został wybudowany w 1322 roku jako siedziba księcia oleśnickiego Konrada. W latach 1542-1616 miała miejsce rozbudowa i przebudowa całego założenia w stylu renesansowym. Powstały wówczas nowe skrzydła: pałac, Dom Wdów z przejazdem bramnym, a na dziedzińcu wzniesiono krużganki. Zamek stał się zwartą budowlą pokrytą dekoracją sgrafftową. Dzisiejszy wygląd uzyskał podczas konserwacji w latach 1891-1906. Okazała budowla połączona z sąsiednim kościołem parafialnym jest dzisiaj jednym z najpiękniejszych i najokazalszych zamków na terenie Dolnego Śląska. Nie jest udostępniony do zwiedzania, a w jego wnętrzach mają swoje siedziby różne instytucje.


W rynku ratusz z XV wieku. Wielokrotnie przebudowywany min. w XVI, XVIII i XIX wieku. Zniszczony w 1945 roku i odbudowany w stylu klasycystycznym. W mieście zachowało się niewiele pierwotnych budynków mieszczańskich. Do najcenniejszych należy tzw. Dom Wdów z 1650 roku oraz nieliczne kamienice z XVIII i XIX wieku. Powojenna odbudowa miasta polegała na wstawieniu do centrum zwykłych bloków mieszkalnych, które są dość chaotycznie rozrzucone po całym jego terenie. Oleśnica mimo tego jest miastem wielu cennych zabytków, które koniecznie trzeba odwiedzić.


Obsługiwane przez usługę Blogger.