Paczków

Kościół parafialny św. Jana Ewangelisty wzniesiony w latach 1361-89. W 1447 roku dobudowano do niego kaplicę NMP zamienioną na kaplicę grobową Maltzanów. Wieża zakończona hełmem z 1716 roku. W 1529 roku w obawie przed najazdem tureckim kościół przebudowano w celu obrony. Wzniesiono attykę ze strzelnicami i przebudowano dach, a we wnętrzu wykopano studnię W takiej postaci przetrwał do dzisiaj i jest jednym z niewielu tego typu zabytków w kraju.


Obok kościoła parafialnego resztki starego cmentarza z ruiną kościoła cmentarnego. Powstał jako renesansowy w latach 1604-06. Zniszczony w 1945 roku.


Mury miejskie są najlepiej zachowanym pierścieniem na Śląsku. Szczelnie oplatają stare miasto na długości 1200 m. Posiadają 19 baszt i trzy wieże bramne. Wzniesiono je w 1350 roku, kiedyś otaczała je fosa w miejscu dzisiejszych plant. Najokazalsza jest wieża Bramy Wrocławskiej, która powstała w XIV wieku na rzucie kwadratu, wieże Bramy Ząbkowickiej i Bramy Kłodzkiej powstały w XV wieku na rzucie koła.


Na środku rynku stoi ratusz, który powstał w latach 1550-52 jako renesansowy, przebudowany w XIX wieku. Renesansowa wieża zachowała się prawie niezmieniona. Wokół rynku cenne kamieniczki mieszczańskie o wystroju renesansowym, barokowym, w większości przebudowane w XIX wieku. Poza murami miejskimi tzw. Dom Kata o szachulcowej konstrukcji, obecnie siedziba Towarzystwa Przyjaciół Paczkowa. Przy ulicy pocztowej jedyne w Polsce muzeum gazownictwa.

Obsługiwane przez usługę Blogger.