Ruda Śląska

Ruda Śląska to twór miejski, który powstał w wyniku połączenia kilku dawnych wsi. Gwałtowny rozwój w XIX wieku spowodował ich silne zurbanizowanie i powstwanie kolejnych osiedli skupionych wokół zakładów przemysłowych. W 1959 roku zostały one złączone w jedno miasto, ale dawna odrębność poszczególnych dzielnic jest widoczna do dzisiaj. W mieście zachowały się głównie zabytki przemysłowe i budynki z XIX wieku.


Późnobarokowy kościół p.w. Matki Boskiej z Lourdes powstał w 1806 roku w miejscu wcześniejszej świątyni z 1670 roku. Wewnątrz zachowało się min. część wyposażenia z dawnego kościoła. Pozostałe elementy pochodzą z XIX i XX wieku.


Neogotycki kościół p.w. św. Trójcy wzniesiony w 1902 roku według projektu Ludwiga Schneidera. Zachowało się oryginalne wyposażenie z okresu budowy świątyni.


Kościół p.w. św. Pawła jest imponującą, neoromańską świątynią w dzielnicy Nowy Bytom. Wybudowany w 1912 roku, w miejscu wcześniejszego kościoła, jest jedną z najpiękniejszych budowli sakralnych na Śląsku.


Punkt oporu "Godula" powstał w latach 1937-1938, a jego umocnienia rozciągały się wzdłuż rzeki Bytomki i chroniły przed atakiem od strony Bytomia.

Schron bojowy nr 19 w dzielnicy Godula miał ryglować drogę prowadzącą do bytomskiej dzielnicy Szombierki. Zachowany w dobrym stanie. Planowana jest adaptacja schronu na cele muzealne.


Szesnaście niewielkich domów dwurodzinnych stanowi unikalny zespół dawnej kolonii robotniczej "Ficinus". Wyremontowane budynki i ich otoczenie stanowią obecnie pasaż handlowo-usługowy pełniąc jednocześnie pierwotną funkcję mieszkalną.


Zespół budynków wielorodzinnych "Kolonia Staszica" przeznaczonych dla rodzin robotniczych powstał w 1900 roku i jest jednym z najbardziej malowniczych założeń tego typu na terenie Śląska.


Punkt oporu wzgórze 319 "Nowy Bytom" był najdalej na zachód wysuniętym odcinkiem Obszaru Warownego "Śląsk". Ciężki schron bojowy nr 33 zachował półkopółę pancerną i kopułę obserwacyjną. Odnowiony przez stowarzyszenie "Pro Fortalicjum" jest systematycznie niszczony i zaśmiecany przez miejscowych wandali mimo tego, że znajduje się w centrum nowo wybudowanego osiedla mieszkaniowego.


Kościół p.w. św. Michała Archanioła ufundowany przez Joannę i Ulricha Schaffgotschów w 1895 roku i rozbudowany w latach 1911-1915 w stylu neoromańskim.


Kościół p.w. św. Wawrzyńca i Antoniego powstał w latach 1907-1919 wg projektu Ludwiga Schneidera.


Kościół p.w. św. Józefa wzniesiony w latach 1904-1905 na wzór rzymskiego kościoła San Lorenzo in Campo Terano, zaprojektowany przez Augusta Menckensa. Powstał jako fundacja Franza Wolfganga von Ballestrem z Pławniowic.


Kościół p.w. Ścięcia św. Jana Chrzciciela powstał jako fundacja Schaffgotschów w latach 1868-1871. We wnętrzu neogotyckie wyposażenie.


Zniszczone budynki dawnej dyrekcji kopalni Walenty-Wawel z początku XX wieku.


Ciężki schron bojowy nr 75 w Kochłowicach wybudowany został w 1937 roku. Obecnie znajduje się na terenie Rodzinnego Ogródka Działkowego "Nadzieja". W 2008 roku stowarzyszenie "Genius Loci" przeprowadziło adaptację schronu na cele muzealne.


Szyb "Mikołaj" powstał w 1912 roku - wzniesiono wieżę wyciągową oraz budynki nadszybia, łaźni, cechowni, sortowni, kotłowni, elektrowni i rozdzielni. Zachował się szereg budynków wykorzystywanych obecnie na cele wystawienniczo-kulturalne.


Punkt oporu "Godula" powstał w latach 1937-1938, a jego umocnienia rozciągały się wzdłuż rzeki Bytomki i chroniły przed atakiem od strony Bytomia.
Schron bojowy nr 18 w dzielnicy Godula jest zdewastowany i zdekompletowany przez złomiarzy.


Dom towarowy Kaufhaus wzniesiony w 1904 roku należy do najstarszych tego typu obiektów w Europie. W tym samym okresie powstało osiedle robotnicze zlokalizowane w jego sąsiedztwie.


Muzeum PRL znajduje się na terenie dawnego folwarku z 1890 roku, przekształconego po 1945 roku na PGR. W 2010 roku podniesiono budynki z ruin i zainicjowano na jego terenie działalność muzeum PRL. Jest to jedna z ciekawszych placówek muzealnych na terenie Śląska i całego kraju. Na jej terenie zgromadzono bogate zbiory z epoki, które połączone z ciekawym sposobem prezentacji pozostawiają na zwiedzających ogromne wrażenie. Właścicielem obiektu jest Fundacja Minionej Epoki, a więcej na temat działalności muzeum i wydarzeniach na jego terenie można przeczytać na stronie: www.muzeumprl-u.pl

zamki i pałace (613) województwo dolnośląskie (530) zabytki sakralne (353) zabytkowe miasta (137) inne (135) województwo śląskie (124) województwo opolskie (94) fortyfikacje (83) powiat świdnicki (53) zabytki techniki (52) województwo lubuskie (44) powiat wrocławski (43) powiat kłodzki (41) powiat jaworski (33) powiat jeleniogórski (33) powiat gliwicki (30) powiat dzierżoniowski (29) powiat strzeliński (28) powiat ząbkowicki (27) zabytki na czeskim Śląsku (27) Pomnik Historii (25) powiat lwówecki (25) Szlak Zabytków Techniki (22) powiat nyski (22) inne zabytki województwa śląskiego (21) powiat lubański (21) powiat wałbrzyski (20) powiat lubiński (19) powiat zgorzelecki (18) powiat brzeski (17) powiat złotoryjski (17) powiat średzki (17) podziemia (15) powiat opolski (15) Obszar Warowny "Śląsk" (13) powiat oleśnicki (13) powiat żagański (13) powiat legnicki (12) powiat raciborski (12) powiat bolesławiecki (11) powiat górowski (11) powiat wołowski (11) powiat tarnogórski (10) powiat żarski (10) powiat cieszyński (9) powiat głogowski (9) powiat kamiennogórski (9) powiat polkowicki (9) powiat prudnicki (9) powiat pszczyński (9) powiat trzebnicki (9) powiat zielonogórski (9) powiat będziński (8) powiat strzelecki (8) powiat zawierciański (8) powiat krapkowicki (7) powiat częstochowski (6) powiat głubczycki (6) powiat nowosolski (6) UNESCO (5) powiat kluczborski (5) powiat namysłowski (5) powiat kędzierzyńsko-kozielski (4) powiat milicki (4) powiat oławski (4) powiat lubliniecki (3) powiat mikołowski (3) powiat bielski (2) powiat kożuchowski (2) powiat krośnieński (2) powiat kłobucki (2) powiat myszkowski (2) powiat oleski (2) powiat rybnicki (2) powiat wodzisławski (2) powiat świebodziński (2) powiat żywiecki (2) miasto Bytom (1) miasto Chorzów (1) miasto Dąbrowa Górnicza (1) miasto Jastrzębie Zdrój (1) miasto Katowice (1) miasto Mysłowice (1) miasto Piekary Śląskie (1) miasto Ruda Śląska (1) miasto Siemianowice (1) miasto Sosnowiec (1) miasto Tychy (1) miasto Zabrze (1) miasto Świętochłowice (1) miasto Żory (1)

Facebook