Siemianowice Śląskie

Początki Siemianowic sięgają średniowiecza, jednak miasto prawa miejskie uzyskało dopiero w 1932 roku. Najcenniejszym obiektem jest ogromny pałac Donnersmarcków otoczony parkiem. Poza tym w mieście znajduje się szereg kamienic mieszczańskich i obiektów użyteczności publicznej z XIX/XX wieku oraz zabytki przemysłowe.


Pałac wzniesiony w XVII wieku przez Mieroszewskich. W XVIII wieku przeszedł na rzecz rodu Henckel von Donnersmarck i został rozbudowany w stylu klasycystycznym. W XIX wieku nastąpiła kolejna rozbudowa. Obiekt przetrwał II wojnę światową bez uszkodzeń i stopniowo niszczał, aż do dzisiaj.


Kopalnia "Michał" powstała w latach 1881-1883 i posiadała 5 szybów. Po wybuchu II wojny światowej na jej terenie trwały walki z Niemcami. Zlikwidowana w latach 90-tych XX wieku, a jej budynki zniszczono i rozebrano. W ocalałych zabudowaniach utworzono Park Tradycji Górnictwa i Hutnictwa.


Pałac Rheinbabenów w Michałkowicach wybudowany około 1870 roku. Po 1945 roku przeznaczony na cele kulturalne.


Cmentarz żołnierzy niemieckich poległych w regionie południowej Polski w czasie II wojny światowej powstał w 1998 roku i do dzisiaj trwają na nim pochówki. Miejsce nie jest zabytkiem, ale stanowi element historii Śląska, Polski i Niemiec pokazując skomplikowane losy ich mieszkańców.

Obsługiwane przez usługę Blogger.