Sobótka

Kościół parafialny p.w. NMP i św. Jakuba wzmiankowany w 1250 roku. W 1948 roku odkryto mury kościoła romańskiego. Został on przebudowany w 1500 roku i w roku 1739 w stylu barokowym. Wieża powstała w latach 1855-1857. Zniszczony w 1945 rok u i odbudowany w latach pięćdziesiątych.


Kościół filialny p.w. św. Anny z XIV wieku. Rozbudowany w latach 1498-1546 i w 1725 roku. Obok świątyni znajdują się prehistoryczne rzeźby: "mnich" i romański kamienny lew z XII wieku.


Ratusz wzniesiony w 1730 roku w miejscu wcześniejszego. Przebudowany w 1879 roku i w latach sześćdziesiątych XX wieku. W miasteczku nie zachowało się wiele zabytkowych domów, w większości z XIX wieku. Najcenniejszym jest dawne probostwo augustianów ze szpitalem z 1568 roku. Obecnie mieści się w nim Muzeum Ślężańskie.


Zamek, według legend, przypisywany jako siedziba Piotra Własta wybudowany w 1100 roku. Według przekazów historycznych w 1121 roku swoją siedzibę wybudował tutaj zakon augustianów. Kaplica zamkowa powstała w XIII wieku jako budowla romańska, zniszczona w 1428 roku przez husytów, została odbudowana w stylu gotyckim. W latach 1524-53 od strony zachodniej dobudowano do niej budynek z kwadratową wieżą służący zakonnikom. Z tego czasu na ostatniej kondygnacji znajdują się polichromie (obecnie zamalowane) oraz zegar słoneczny. Kaplica pełniła funkcję kościoła parafialnego nawet po 1810 roku, kiedy klasztor uległ kasacie. W 1812 budynek kupił baron Ernst von Luttwitz, który zaadoptował budynek na swoją rezydencję. W latach 1885-91 została przebudowana na romantyczną rezydencję. Wtedy powstało nadbudowane nad kaplicą piętro mieszkalne, tarasy, wykusze i inne elementy nadające mu neorenesansowy wystrój. Po II wojnie światowej zamek był kilkakrotnie remontowany, przeznaczony na cele turystyczne. Obecnie znajduje się w nim hotel. Zachowało się wiele elementów pierwotnych budowli, w tym późnogotycki portal dawnego opactwa, renesansowe szczyty, wiele gotyckich i renesansowych obramień otworów okiennych. Przed zamkiem umieszczono dwa romańskie lwy z XIII wieku, które są częścią zespołu rzeźb ślężańskich. Również XIX-wieczne wnętrza zachowały się bez większych zmian, w kaplicy znajduje się sala bankietowo-taneczna. Obecnie remontowany.

Obsługiwane przez usługę Blogger.