Ratusz znajduje się w bloku śródrynkowym i obecnie mieści się w nim interesujące Muzeum Dawnego Kupiectwa i inne instytucje Pierwsza budowla powstała w 1330 roku w miejscu Domu Kupieckiego. Wielokrotnie przebudowywany po pożarach i zniszczeniach, w tym w 1536 roku jako renesansowy i w 1757 roku w obecnej formie. Posiadał okazałą wieżę, która zawaliła się podczas remontu w 1967 roku (!). Wnętrza posiadają częściowo zachowany wystrój z najokazalszą Izbą Rady na piętrze.
Budynek teatru miejskiego w bloku śródrynkowym powstał w XVI wieku. Gruntownie przebudowany w 1821 roku i w latach 1914-15.
Pałac opatów lubiąskich powstał w latach 1723-25 jako okazała barokowa budowla. Od 1741 służył jako siedziba komendanta twierdzy, następnie jako arsenał. Po II wojnie światowej dobudowano do niego blok mieszkalny i jest to jedno z bardziej kuriozalnych zestawień obiektu zabytkowego z współczesnym.. Dzisiaj mieści bibliotekę miejską.
Jedna z najpiękniejszych w kraju starówek posiada szereg cennych kamienic mieszczańskich zachowanych w swojej pierwotnej formie do dzisiaj. W większości pochodzą z XVII i XVIII wieku, jednak większość posiada relikty średniowieczne. Świdnickie kamienice i budynki użyteczności publicznej reprezentują praktycznie każdy styl architektoniczny od gotyku po modernizm. Obecnie są restaurowane i przywracane do dawnej świetności. Niestety wiele cennych zabytków zniszczono bezpowrotnie po II wojnie światowej. Najokazalsze kamienice stoją w rynku gdzie również można zobaczyć 3 fontanny i kolumnę maryjną.
Dawny zespół klasztorny Krzyżowców z Czerwoną Gwiazdą powstał już w XIII wieku. Przebudowany w 1720 roku na barokowy i w latach 1865-68 na klasycystyczny. Wewnątrz klasycystyczne wyposażenie. Obok stoi budynek dawnej komandorii.
Dawny zespół klasztorny Urszulanek i barokowy kościół p.w. św. Józefa z lat 1754-74 z zachowanym oryginalnym, eliptycznym wnętrzem. Obok kościoła dawna szkoła klasztorna z lat 1731-34.
Kościół parafialny św. Andrzeja Boboli powstał w latach 1905-07. Jest częścią okazałego kompleksu szkolnego wzniesionego w tym samym czasie.
Cerkiew prawosławna Mikołaja Cudotwórcy powstała jako kaplica cmentarna w XIX wieku. Na cmentarzu zachowały się kaplice grobowe z XIX wieku. Obok cmentarz żołnierzy radzieckich.
Zespół poklasztorny Kapucynów powstał w miejscu byłego zamku książąt świdnickich. Z zamku zachował się jedynie portal z 1537 roku. Klasztor powstał w latach 1673-80 i został przebudowany w XIX wieku.
Dawny kościół św. Barbary z basteją przy Bramie Strzegomskiej. W pierwotnej formie był przybramną kaplicą. Wielokrotnie niszczony i odbudowywany służył od 1818 roku jako zbrojownia. Po 1945 wnętrze przedzielono stropami i urządzono klub NOT. Do kościoła przylega basteja przebudowana w 1750 roku. Obecnie kawiarnia.
Fortyfikacje wokół Świdnicy swoją historią sięgają lat 1747-1753 kiedy to wokół miasta powstał pierścień obwarowań. Rozbudowywane one były do roku 1783.. Do dzisiejszych czasów zachowały się nikłe resztki potężnych niegdyś fortów, największy fragment to resztki Fleszy Nowomłyńskiej z 1760 roku z fosą i murami. Na potężnym bastionie ulokowano w XIX wieku cmentarz. Inne elementy to "altana" w parku młodzieżowym - stojąca na fragmencie Reduty Jawornickiej, amfiteatr w parku Sikorskiego - stojący na Forcie Jawornickim i wiele innych mniejszych fragmentów, także w postaci obwałowań ziemnych, kamieni granicznych i elementów budynków fortecznych. W miejscu fortyfikacji powstały w XIX i XX wieku parki, które otaczają miasto. W parku Centralnym znajduje się żelbetowy most wzniesiony w 1911 roku, a także rzeźba kowala Wielanda będąca pamiątką po plebiscycie na Śląsku, miał upamiętniać utracone ziemie niemieckie, został odsłonięty w 1922 roku na placu Grunwaldzkim, przeniesiony w obecne miejsce w 2000 roku.