Świętochłowice

Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach to nowa inicjatywa, która powstała w zabytkowym budynku z 1907 roku, projektu Emila i Georga Zilmannów. Dawniej w jego murach mieścił się zarząd obszaru dworskiego księstwa Donnersmarcków, później Urząd Gminy i siedziba niemieckiej policji, milicji, ponownie polskiej policji aż do pożaru w 2000 roku. W 2012 roku miasto Świętochłowice podjęło uchwałę na mocy której zdecydowano o odbudowie i stworzeniu nowej placówki muzealnej.


Kopalnia "Polska" powstała w 1873 roku. Na jej terenie znajdował się szereg obiektów z XIX i XX wieku po których pozostały jedynie samotne dwie wieże szybowe. Planowana jest ich rewitalizacja i przeznaczenie terenu na cele kulturalne.


Brama-pomnik. Jedyna pozostałość po obozie "Zgoda", który mieścił się na terenie zakładów o tej samej nazwie. W latach 1942-1943 więziono na tym terenie osoby pochodzenia żydowskiego, a następnie został przekształcony w filię KL Auschwitz Po 1945 roku stał się miejscem kaźni Ślązaków podejrzewanych, często niesłusznie o współpracę z hitlerowcami.

Obsługiwane przez usługę Blogger.