Tarnowskie Góry

Stary ośrodek górniczy słynący z wydobycia rud ołowiu i srebra już w XV wieku. Swój okres rozkwitu miasto przeżywało w XIX wieku. Domy mieszkalne pochodzą z XVI i XVII wieku, w większości przebudowane w XIX wieku. Na uwagę zasługuje dom nr 1 w rynku, w którym mieści się dzisiaj muzeum miejskie. Wybudowany w 1526 roku i przebudowywany w XVII i XVIII wieku. Był siedzibą starostów ziemskich, a później August II sprezentował go hrabinie Cosel. Od 1805 roku mieściła się w nim winiarnia Sedlaczka w której gościł Jan Wolfgang Goethe i Julian Ursyn Niemcewicz. Innym ciekawym obiektem jest drewniana dzwonnica gwarków z XVI wieku.


W rynku ratusz wybudowany w latach 1896-1898.


Kościół parafialy p.w. śś. Piotra i Pawła powstał jako ewngelicki w latach 1545-1562. Od 1630 roku służył katolikom i w latach 1723-1724 została dobudowana kaplica. Przebudowany w latach 1848-1851. We wnętrzu wyposażenie barokowe i klasycystyczne. W ścianach wmurowano płyty nagrobne z XVI i XVII wieku.


Kościół ewangelicki wzniesiony w 1780 roku w północnej pierzei rynku. Przebudowany w 1900 roku. Neoromańska świątynia została w ostatnich latach zeszpecona współczesną dobudową.


Kopalna Zabytkowa Rud Srebronosnych w Tarnowskich Górach jest jedną z większych atrakcji turystycznych na terenie Śląska. Do zwiedzania udostępniono położony 40 metrów pod ziemią odcinek wyrobisk o długości 1,7 kilometra. Część trasy pokonywana jest za pomocą łodzi. Na powierzchni można zwiedzać Skansen Maszyn Parowych z unikalnymi eksponatami


Sztolnia Czarnego Pstrąga to 600-metrowy odcinek łączący dwa szyby dawnej kopalni Fryderyk w Tarnowskich Górach. Szyb Ewa pochodzi z 1826 roku, a szyb Sylwester z 1828 roku. Udostępniony do zwiedzania obiekt znajduje się na terenie parku pałacowego w Reptach. Wraz z Kopalnią Zabytkową oraz innymi pozostałościami po dawnych kopalniach rud srebra, ołowiu i cynku 9 lipca 2017 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.


Pałac w Starych Tarnowicach powstał w XVI wieku. Przebudowywany w XVIII i XIX wieku i 1950 roku. Obecnie odbudowany i udostępniony do zwiedzania.


Pałac w Rybnej z XVIII wieku. Przebudowany częściowo w XIX wieku. Obecnie mieści hotel i restaurację. Wokół park krajobrazowy.


Założony w XIX wieku park w Reptach otaczał dawny pałac Donnersmarcków. W latach 1893-1898 w miejscu dawnego pałacyku myśliwskiego powstał okazały neorenesansowy pałac . Spalony w 1945 roku, w 1971 roku został wysadzony w powietrze, a w jego miejscu zbudowano Górnośląskie Centrum Rehabilitacji. Ocalały jedynie, znacznie przebudowane, zabudowania dawnej masztalerni.

Obsługiwane przez usługę Blogger.