Wierzbna

Kościół parafialny p.w. Wniebowzięcia NMP został wzniesiony w 1230 roku, przebudowany w XV wieku. W latach 1729-30 w miejscu klasztoru Cystersów wybudowano nowy kościół barokowy, a obecny romański zaczął pełnić funkcję kaplicy. Podczas remontu w 1962 roku odsłonięto polichromie i przywrócono mu romański wystrój. Wystrój barokowej części pochodzi częściowo z klasztoru w Krzeszowie. Całość sprawia dosyć dziwne wrażenie pomieszania stylów.


Zespół pałacowy składa się z pałacu opata i tzw. Długiego Domu, który mieścił w sobie pomieszczenia dla zakonników i browar. Powstał w latach 1729-30, przebudowany w 1893 roku, został zniszczony po 1945 roku i pozostaje w ruinie. Obok niego stoi pałac opacki w miejscu wcześniejszej wieży mieszkalnej. Powstał w roku 1684 na polecenie opata B. Rosy, przebudowany w 1893 roku. Po 1495 roku popadał w coraz większą ruinę, obecnie remontowany przez prywatnego właściciela. Cały kompleks bardzo malowniczo położony na wzgórzu można zwiedzać jedynie z zewnątrz.


Na placu przed kościołem stoi najstarsza na Śląsku figura św. Jana Nepomucena z 1701 roku.


W pałacowym parku największe zgrupowanie krzyży pokutnych na Śląsku (5)

W dolnej części wsi stoi najstarsza na Dolnym Śląsku wieża ciśnień, wzniesiona w 1697 roku, zaopatrywała w wodę pobliski klasztor. Obecnie nie posiada zbiornika na wodę w górnej części, zachował się kartusz herbowy cystersów. Niedostępna do zwiedzania.

Obsługiwane przez usługę Blogger.