Żywiec

Żywiec jest miastem położonym w województwie śląskim, jednak historycznie należy do Małopolski. Wzmiankowany w XIV wieku i lokowany na początku XV wieku. Wielokrotnie zmieniali się właściciele Żywca - od Komorowskich, przez Wielopolskich po Habsburgów. Do dzisiaj w mieście nie zachowało się wiele zabytków.


W rynku eklektyczny ratusz z XIX wieku w miejscu wcześniejszego.


Kościół p.w. Narodzenia NMP. Budowę świątyni rozpoczęto w XV wieku. Rozbudowywana i powiększana w latach 1582-1585, 1598-1608 i 1639 roku. W 1929 roku dobudowano kaplicę grobową Habsburgów. We wnętrzu barokowe wyposażenie z XVIII wieku.


Obok kościoła wolno stojąca dzwonnica wybudowana w latach 1723-1724.


Stary Zamek powstał w XV wieku. Zburzony przez wojska królewskie w 1477 roku i odbudowany. Rozbudowywany w XVI wieku, kiedy zyskał między innymi renesansowe krużganki na dziedzińcu.Podczas "potopu" szwedzkiego w jego murach przebywał król polski Jan Kazimierz. W 1565 roku zniszczony przez Szwedów i przebudowywany przez Wielopolskich w latach 1716-1721. W latach 1850-1871 miała miejsce przebudowa w stylu neogotyckim. Dzisiaj mieści się w nim muzeum.


Obok oficyny zamkowe z XVIII wieku, przebudowywane w latach późniejszych.


Pałac nazywany Nowym Zamkiem wybudowany w latach 1885-1895 dla Habsburgów.


Kompleks zamkowo-pałacowy otacza park krajobrazowy w którym znajduje się interesujący Pawilon Chiński z XIX wieku,


W pobliżu pałacu znajduje się park miniatur prezentujący zabytki Podbeskidzia.


Zabudowania Browaru Arcyksiążęcego wzniesione w XIX wieku zachowały częściowo dawne wyposażenie. W wykutych w skale piwnicach mieści się muzeum. Zwiedzanie obejmuje zarówno część zabytkową, jak i współczesną.

Obsługiwane przez usługę Blogger.