Karniów (Krnov)

Krnov był wzmiankowany już w XIII wieku przez długi okres był znaczącym ośrodkiem miejskim tej części czeskiego Śląska. Szczególny rozwój nastąpił w XIX wieku kiedy w mieście rozwinął się przemysł sukienniczy i z tego okresu pochodzą najwspanialsze budowle które koncentrują się głównie na terenie śródmieścia, gdzie przepych i blichtr XIX-wiecznej architektury sąsiaduje z renesansowymi kamieniczkami, ruinami dawnych fabryk i brzydkimi budynkami z okresu powojennego.


Klasztor i kościół minorytów p.w. Narodzenia Marii Panny z XIII wieku. Wielokrotnie rozbudowywany i przebudowywany w tym w XV i XVIII wieku. We wnętrzu barokowy wystrój z freskami Josefa Sterna z lat 1765 - 1766.

Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego i Marii Panny Siedmiobolesnej na Cvilinie wybudowany w latach 1722-1728 w miejscu drewnianej kaplicy.

Kościół p.w. Ducha Świętego z XIII wieku, przebudowany w stylu barokowym. We wnętrzu cenne malowidła z XIV i XV wieku. Obecnie służy jako sala koncertowa.

Kościół parafialny p.w. św. Marcina powstał na przełomie XIII i XIV wieku. Przebudowywany po pożarze w 1779 roku. W sąsiedztwie świątyni figura Marii Panny Immaculaty z XVIII wieku i tzw. Mur Szwedzki z lat 1523 - 1543.

Synagoga krnovska jest jedną z dwóch w Czechach z zachowanym wnętrzem w stylu arabsko-bizantyjskim. Wybudowana w 1871 roku, według projektu architekta Ernsta Latzela. Od zniszczenia w czasie II wojny światowej ocaliło ją umieszczenie w jej wnętrzu targowiska.

Zamek w Krnovie wzmiankowany był w XIV wieku. Przebudowany w latach 1531-1534 w stylu renesansowym, w XVII wieu i po pożarze w XVIII wieku.
Obsługiwane przez usługę Blogger.