Karwina

Duże miasto przemysłowe w czeskiej części Śląska jeszcze w XIX wieku było niewielką wsią położoną w pobliżu miasteczka Frysztat, które jest dzisiaj starówką Karwiny. Gwałtowny rozwój miasta nastąpił wraz z odkryciem złóż węgla. Karvina uzyskała prawa miejskie dopiero w 1923 roku, a w 1944 roku niemieckie władze okupacyjne połączyły ją z Frysztatem tworząc jeden organizm miejski zatwierdzony przez władze Czechosłowacji w 1948 roku. Frysztad prawa miejskie uzyskał w 1327 roku i większość jego mieszkańców stanowili Polacy. W latach 1938-1939 Frysztad został zajęty przez polskie wojsko i przyłączony wraz z całym Zaolziem do reszty kraju. Dzisiaj jest najładnieszą częścią przemysłowej Karwiny, z pięknym rynkiem i okazałym pałacem Larischów.


W rynku ratusz z XVI wieku, przebudowany w XIX wieku. W centralnej części placu okazała fontanna z 1900 roku i kamieniczki z XVIII i XIX wieku.

Kościół p.w. Krzyża Świętego zbudowany w XIV wieku. Rozbudowywany w XV i XVI wieku oraz w XIX wieku. Wewnątrz skromne wyposażenie z XIX wieku.

Pałac powstał w miejscu zamku Piastów cieszyńskich z XIV wieku. Zburzony w 1515 roku i odbudowany w stylu renesansowym i ponownie w stylu barokowym w XVIII wieku. W latach 1792-1800 ma miejsce ostatnia przebudowa w stylu empire. Po II wojnie światowej przeznaczony na biura i zdewastowany, a jego zbiory rozproszone. W ostatnim czasie pałac przeszedł gruntowną renowację i mieści się w nim muzeum. Obok piękny i zadbany park pałacowy z kaplicą grobową Larischów.
Obsługiwane przez usługę Blogger.