Bystrzyca Kłodzka

Ratusz wzniesiono w XIV wieku i po pożarze został odbudowany jako renesansowy. Wielokrotni niszczony został rozebrany i w latach 1852-54 wzniesiono obecną, neorenesansową budowlę. Na terenie całego starego miasta znajduje się dużo cennych kamienic, który posiadają cechy renesansowe i barokowe. W większości przebudowane w XIX wieku. Stanowią zwarty kompleks, tarasowo położony na wysokiej skarpie, pełen zaułków, schodków i malowniczych uliczek. W rynku stoi okazała kamienna kolumna wotywna Świętej Trójcy, a na Małym Rynku średniowieczny pręgierz.


Mury miejskie wzniesiono w 1319 roku. Przetrwały duże fragmenty z Bramą Wodną i wieżą Bramy Kłodzkiej.


Wójtostwo wzniesione w XIV wieku pierwotnie było ufortyfikowane i posiadało kamienną wieżę. Spłonęło w 1703 roku i zostało odbudowane w stylu barokowym.


Kościół parafialny św. Michała Archanioła należy do najciekawszych na Śląsku. Pierwsza budowla została wzniesiona w 1336 roku, ale został zniszczony przez husytów i w 1497 rozpoczęto rozbudowę trwającą aż do XVI wieku. W 1806 roku odbudowano wieżę po kolejnym pożarze, którą w 1914 roku zbudowano od nowa nadając jej neorenesansowy charakter. Wnętrze składające się z dwóch naw posiada bogate wyposażenie.


Kościół pomocniczy św. Jana Nepomucena wzniesiony w 1588 roku jako szpital, w 1634 roku został zbudowany od nowa po zniszczeniach i przebudowany w 1833 roku po pożarze.

Kościół poewangelicki z lat 1821-22 projektu K.F. Schinkla. Obecnie mieści się w nim jedyne w Polsce muzeum filumenistyczne. Przylega do niego Wieża Rycerska, od 1843 roku służąca jako dzwonnica kościelna.

Obsługiwane przez usługę Blogger.