Strzegom

Kościół parafialny śś. Piotra i Pawła jest uważany za jeden z cenniejszych obiektów gotyckich w skali kraju. Budowany przez cały XIV wiek, aż do 1522 roku jako książęca odpowiedź na mieszczańską bazylikę w Świdnicy. Zniszczony podczas II wojny światowej i odbudowany. Kościół ma 76 metrów długości, 27 metrów szerokości i wewnątrz 24 metry do sklepienia. Zachowała się gotycka bryła i detal kamieniarski z pięknymi portalami.


Kościół pomocniczy św. Antoniego powstał w 1520 roku i służył jako kaplica przybramna. Zniszczony w 1945 roku i odbudowany, zachował skromny wystrój.


Kościół filialny p.w. św. Barbary z XIV wieku wybudowany jako synagoga. W XV wieku przejęty przez katolików i przebudowany przez dodanie prezbiterium. We wnętrzu gotyckie i barokowe wyposażenie.


Kościół cmentarny p.w. św. Jadwigi z XIV wieku. Przebudowany w XVI, XVIII i XIX wieku.

Zespół klasztorny pokarmelicki z kościołem parafialnym p.w. Najświętszego Zbawiciela z XV wieku. Przebudowany w latach 1704-1716 w stylu barokowym i 1819 roku. We wnętrzu wyposażenie z XVII i XIX wieku. Obok dawny budynek klasztorny z XV wieku przebudowany w XVIII i XIX wieku.


Wieża kościoła Benedyktynek z XIV wieku. Przebudowany w XVI i XIX wieku. Zniszczony w 1945 roku i rozebrany w latach sześćdziesiątych XX wieku. Obok budynek klasztorny przebudowany w 1718 roku.

Dawna komandoria Joannitów z 1538 roku. Przebudowana w 1704 roku.

Eklektyczny dom Elżbietanek wzniesiony w latach 1891-1892 i przebudowywany w 1899 roku.

Mury obronne powstały w latach 1291-1299, przebudowywane w XIV i XV wieku. Rozbierane już w XVIII wieku zachowały się dzisiaj w niewielkich fragmentach.


W rynku ratusz z XIV wieku, a właściwie wieża Targowa będąca jedyną pozostałością po dawnej siedzibie władz miejskich. Nowy ratusz w miejscu poprzedniego, wielokrotnie niszczonego powstał w bloku śródrynkowym w latach 1859-1860. Również w bloku śródrynkowym dawna rzeźnia miejska z XVI wieku, przebudowana w XVIII wieku. Zachowało się niewiele kamienic mieszczańskich, które zostały zniszczone w 1945 roku i rozebrane w latach sześćdziesiątych XX wieku. Ocalałe pochodzą z XVIII i XIX wieku.

Obsługiwane przez usługę Blogger.