Walim

Kościół parafialny p.w. św. Barbary z 1548 roku. Przebudowany w 1777, 1804 i 1911 roku. We wnętrzu neobarokowe wyposażenie.


Kościół pomocniczy p.w. św. Jadwigi wzniesiony w latach 1748-1751 jako ewangelicki . We wnętrzu barokowe wyposażenie. Obok kościoła okazałe kaplice grobowe.

W miejscowości zespół domów mieszkalnych z XVIII i XIX wieku.

Dawna tkalnia z 1853 roku wraz z kompleksem zakładów włókienniczych. Ten wspaniały zabytek architektury industrialnej został zrównany z ziemią w latach 90-tych XX wieku. Do dzisiaj pozostały jedynie fragmenty ścian będące często scenografią filmów wojennych.


Prace nad budową kompleksu "Riese" rozpoczęły się w 1943 roku. Siłę roboczą podczas budowy stanowili w pierwszym etapie robotnicy przymusowi zastąpieni przez więźniów obozu Gross-Rosen, który posiadał filie na terenie gór Sowich. Prace trwały praktycznie do zakończenia wojny i kosztowały życie tysięcy ludzi. Do dzisiaj nie wiadomo jakie było przeznaczenie podziemnych kompleksów, ani jakie są ich rozmiary. Dostępne dzisiaj chodniki są prawdopodobnie tylko fragmentem tego co zostało ukryte pod koniec wojny. „Olbrzym” składa się z siedmiu kompleksów podziemnych o różnej wielkości i stopniu wykończenia.

Kompleks "Rzeczka" ma trzy równoległe sztolnie oraz system łączących je hal. Zachowały się elementy wykończonych żelbetem wyrobisk, których łączna długość wynosi 500m, powierzchnia 2500m2 i kubatura 14000m3. Obecnie udostępniony turystom.


Kopalnia Silberloch powstała w XIV wieku, jednak wskutek wojen wydobycie przerwano, aby je wznowić w następnym wieku. Wydobycia zaprzestano w XVIII wieku i w latach późniejszych stała się jedynie atrakcją turystyczną. Obecnie udostępniona do zwiedzania.


Obsługiwane przez usługę Blogger.